Marek

Junior Java Developer

Początek drogi zawodowej bywa trudny, dlatego na starcie tak ważny jest mentoring i wsparcie bardziej doświadczonych pracowników. W Hicron przykłada się do tego ogromną wagę.

mentoring

Nauczyłem się myśleć biznesowo – Marek Żyśko o początkach w Hicron 

W Hicron pojawił się pół roku temu. Został przyjęty na staż i miał szlifować swoje umiejętności we władaniu językiem Java. To była jego pierwsza praca, dlatego nie do końca wiedział, czego powinien się spodziewać, a kilka rzeczy, których się obawiał… w ogóle się nie sprawdziły. Jak wyglądają początki pracy w HicronO wrażeniach z pierwszych miesięcy opowiada Marek Żyśko, Junior Java Developer w Hicron. 

Jakie wsparcie oferuje Hicron swoim stażystom?                                                                                       

Przede wszystkim wszyscy jesteśmy przypisani dedykowanym mentorom i jest to prawdziweogromne wsparcie. Są to osoby, którym możemy zaufać i do których możemy zwrócić się ze wszystkimi wątpliwościami projektowymi. Co było dla mnie ważne, okazało się, że nie jest to tylko przywilej stażysty. Gdy zostałem juniorem i zająłem się wewnętrznym projektem do zarządzania bazą CV, moi mentorzy nie zniknęli, a ja dalej bez problemu mogę zapytać ich o radęBardzo ważna jest ta atmosfera wsparcia i to, że zasada pomagania sobie obowiązuje nie tylko wewnątrz działów, ale także międzydziałowo. Pamiętam na przykład sytuację, w której przyjęci razem z nami stażyści SAP przyszli do nas po pomoc, gdy musieli posłużyć się stosowaną u nas technologią. Przykład idzie z góry  organizacja pracy w Hicron zakłada pomoc, więc na każdym szczeblu ten punkt jest realizowany.  

Czy praca okazała się zbieżna z tym, co myślałeś o niej na studiach? 

W niektórych punktach ta wizja była podobna. Organizowano dla nas nawet mini-wykłady, więc wiedza, także teoretyczna cały czas była nam dostarczana. Zmieniła się za to perspektywa. Seniorzy pokazywali nam, jak spojrzeć na problemy szerszej. Na studiach byliśmy przyzwyczajeni do myślenia w kategoriach technicznych. W Hicron zacząłem myśleć biznesowo.  

Co to znaczy? 

Na zajęciach zazwyczaj dostawałem specyfikację i tworzyłem do niej program. W Hicron musiałem zdobyć umiejętność przełożenia abstrakcji biznesowej i wymagań klienckich na możliwości techniczneŻyczenia klienta, co do produktu są pierwszym wykładnikiem. Dopiero później tworzymy specyfikę i implementujemy ją z pomocą umiejętności technicznych. Aby zacząć działać w ten sposób, musiałem zerwać ze studenckimi przyzwyczajeniami.  

A co w początkach pracy w Hicron okazało się dla Ciebie najważniejsze? 

Poczucie, że do każdego możemy przyjść z problemem na jaki natrafiliśmyTa chęć pomocy jest nie do przeceniania. Nie zdarzyło mi się jeszcze spotkać ze ścianą. W Hicron gramy w jednej drużynie.  

 

Czytaj kolejną historię

Greta - SAP Senior Consultant

Autor

Marek Żyśko

Marek

Junior Java Developer

CO SŁYCHAĆ W HICRON?

Co robimy, na jakie pomysły wpadamy, komu i jak pomagamy?
Dowiedz się więcej o naszej pracy i osiągnięciach – poznaj Hicron i naszych Ludzi!